Ustawa hazardowa w Polsce – Bukmachers.pl

Obowiązująca od kwietnia 2017 roku nowelizacja ustawy hazardowej doprowadziła do kilku istotnych zmian na rynku. Sprawdzamy, co najbardziej warto o niej wiedzieć.

Nowa ustawa hazardowa 2017

Wprowadzona w 2009 roku ustawa o grach hazardowych była sporą rewolucją na rynku, jednak w głównej mierze była pełna luk prawnych wykorzystywanych przez zagranicznych bukmacherów jak i samych klientów. Dlatego też z końcem 2016 roku uchwalona została jej nowelizacja, która przyniosła sporo zmian. Oto najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o nowych zmianach prawnych.

Kwiecień 2017 – czas na rewolucję

Wiele wcześniejszych luk prawnych doprowadziło do sytuacji, w której nielegalni bukmacherzy wykorzystywali swą pozycję w walce o polskiego klienta. Cierpieli na tym zarówno legalni bukmacherzy jak i Skarb Państwa. Dlatego też nowa ustawa hazardowa, a właściwie nowelizacja bieżącej miała zmienić dotychczasowy stan rzeczy. Bardzo ważne jest to, że ustawa o grach hazardowych dotyczyła nie tylko branży bukmacherskiej, lecz i kasyn internetowych, automatów czy loterii. Rządzący w pierwszej kolejności wyznaczyli istotną granicę między bukmacherami. Za legalne firmy w Polsce uznaje się tylko te, które posiadają licencję Ministerstwa Finansów. Mogą to być wyłącznie spółki, które posiadają swą siedzibę na terenie Polski, UE lub ETFA z przedstawicielstwem w naszym kraju. Przy okazji ustawa hazardowa wyznacza szereg warunków, które dana spółka musi spełnić, aby otrzymać licencję.

Każdy inny bukmacher trafia na czarną listę. Jest to zestawienie stron internetowych, które są blokowane przez dostawców usług internetowych. W ten oto sposób o wiele trudniej jest przeciętnemu Kowalskiemu wejść na taką stronę. Obowiązujące przepisy doprowadziły do tego, że wielu bukmacherów wycofało się z Polski, jak i zawiesiło możliwość zakładania konta dla osób z naszego kraju. Warto wiedzieć, że ustawa hazardowa wprowadziła szereg zakazów. Przede wszystkim nielegalni bukmacherzy nie mogą korzystać z usług wielu operatorów płatności. Za złamanie zakazu banki lub inne instytucje ponoszą odpowiedzialność finansową. Podobnie wygląda sprawa z marketingiem. Nielegalni bukmacherzy nie mogą reklamować się na polskich stronach internetowych. Jednak i legalni bukmacherzy mają w tym względzie utrudnione zadanie.

Reklama bukmachera w „tradycyjnej” postaci może zostać umieszczona jedynie wewnątrz czy w sąsiedztwie punktów stacjonarnych. Ponadto tradycyjna forma reklamy nie może znaleźć się na okładkach gazet i czasopism. W przypadku radia czy telewizji spoty mogą być puszczane tylko w godzinach nocnych (22-6). Istnieją od tego wyjątki, jeśli bukmacher jest sponsorem wydarzenia sportowego. W takim wypadku bez trudu można znaleźć banery reklamowe, które pokazują choćby, że dany bukmacher to sponsor jakiegoś klubu sportowego. Wiele spółek wykorzystuje ten fakt, stając się sponsorami drużyn piłkarskich, żużlowych, siatkarkach czy związków sportowych.

Aktualnie ustawa hazardowa nieco złagodziła kary dla tych osób, które jako klienci bukmacherów łamią obowiązujące prawo. Wedle poprzednich przepisów klienci nielegalnych bukmacherów mogli nawet trafić do więzienia. Dziś grozi im jedynie kara finansowa. Może być ona jednak całkiem spora, albowiem wyznaczana jest przez sąd między innymi na podstawie majętności gracza. Najwyższa kara może sięgnąć ponad 3 mln złotych!

Udział w grach bukmacherskich jest dozwolony tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Zawieranie zakładów bukmacherskich jest formą hazardu i może prowadzić do uzależnień. Graj odpowiedzialnie i tylko u legalnych bukmacherów, posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Łamanie tych zasad może prowadzić do konsekwencji prawnych.