Fortuna zakłady bukmacherskie – Bukmachers.pl

Fortuna obecna od blisko ćwierćwiecza na naszym rynku, notuje wzrost zysków rok po roku. Druga pozycja w ogólnopolskim zestawieniu bukmacherów zobowiązuje do ciągłego dbania o swoich klientów. Czy firma o czeskich korzeniach dobrze wywiązuje się ze swojego zadania? Spróbujemy przybliżyć Państwu ich ofertę, abyście sami mogli to ocenić.

Historia firmy

Fortuna jest jedną z najstarszych firm prowadzących działalność w zakresie zakładów wzajemnych na naszym rynku. Jej założenie miało miejsce na terenie Czech,a konkretnie w ich stolicy Pradze. Było to na przełomie lat 1989/90. Wejście do Polski odbyło się tzw. kuchennymi drzwiami. Spółka będącą właścicielem czeskiej Fortuny, przejęła firmę Profesjonał, a więc "ojca" wszystkich bukmacherów w Polsce, który to zainaugurował funkcjonowanie w roku 1996. Konsekwencją tej fuzji z 2005r., była zmiana nazwy, która nastąpiła trzy lata później i pozostaje w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.

Bukmacher na początku roku 2012 otrzymał koncesję na prowadzenie zakładów przez internet, będąc tym samym pierwszym podmiotem, który otrzymał takowe zezwolenie w naszym kraju. Jak wynika z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie firmy, zatrudnia ona blisko 1000 osób, a także posiada ponad 600 punktów stacjonarnych Fortuna. Godziny otwarcia takich punktów są zależne od miejscowości, lecz zwykle początek pracy następuje około godziny 9:00, natomiast zamknięcie placówki odbywa się po godzinie 18:00. Jakiś czas temu bukmacher wydłużył czas otwarcia punktów podczas weekendów. Podytkowane było to zapewne największą częstotliwością odwiedzin właśnie w tym okresie.

Fortuna - oferta

Pozycja w czołówce firm bukmacherskich w Polsce sprawia, iż oferta musi być atrakcyjna zarówno dla stałych, jak i dla nowych graczy. Ilość dyscyplin jakie mają możliwość obstawić klienci Fortuny, jest naprawdę imponująca. "Pierwsze skrzypce" gra oczywiście piłka nożna. Począwszy od polskiej ekstraklasy, przez topowe ligi europejskie, kończąc na najbardziej egzotyczny krajowych rozgrywkach, jak np. gwatemalska Clausura. Zakłady na zwycięzców spotkań, liczbę kartek, a także ilość rzutów rożnych, to te najbardziej popularne z oferty bukmachera Fortuna w tej dyscyplinie sportu.

Nie tylko fani sportów zespołowych takich jak siatkówka, piłka ręczna, koszykówka czy hokej, znajdą coś dla siebie w asortymencie propozycji bukmachera Fortuna. Oferta rozszerzona jest także o snookera, tenisa, golfa, darta oraz wiele, wiele innych. Zakłady bukmacherskie Fortuna idąc śladem rynkowej tendencji, w swojej ofercie coraz wyżej umieszczają sporty wirtualne. Podyktowane jest to zapewne zwiększonym zainteresowaniem tą dziedziną na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Będąc klientami Fortuny, mamy rzecz jasna możliwość obstawiania spotkań online czy to poprzez korzystanie z ich strony internetowej, czy też za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Dużym powodzeniem cieszą się zakłady live, które z czasem zapewne odeślą do przysłowiowego "lamusa" popularne "przedmeczówki".

Oferty specjalne

SUPEROFERTA

superoferta

Promocję tę znaleźć możemy na stronie internetowej eFortuna, a także w punktach stacjonarnych. Polega ona na tym, iż bukmacher Fortuna na każdy dzień tygodnia wybiera kilka najatrakcyjniejszych spotkań i oferuje je swoim klientom z podwyższonym kursem względem pierwotnego. By spełnić warunki promocji zdarzenia te muszą być jednym z elementów zakładu akumulowanego na naszym kuponie. Nie możemy łączyć ich z promocją Hit Dnia oraz Bezpieczny Zakład. Podczas tworzenia zakładów typu Maxikombi, gracz może zawrzeć na swoim kuponie tylko jedno spotkanie z Superoferty. Promocja ta łączy się z promocją Ekspert+.

HIT DNIA

Ta promocja dla odmiany dotyczy zakładów pojedynczych, zwanych też "signlami". Zakłady bukmacherskie Fortuna wybierają zdarzenia, którym następnie wyznaczają bardzo małą marżę, wahającą się zwykle od -1 do +1%. Tak powstały kurs w odniesieniu do początkowego, jest zwykle bardzo atrakcyjny. Taka promocja ma zastosowanie w ramach kuponów Solo, AKO oraz Maxikombi. Nie mogą skorzystać z niej gracze, którzy wybierają zakład Bezpieczny.

EKSPERT+

Ze względu na marże zakłady akumulowane to najbardziej łakomy kąsek dla firm bukmacherskich. Promocja Ekspert zachęca właśnie do grania takowych zakładów. Jeśli wytypujemy poprawnie co najmniej osiem spotkań w ramach swojego kuponu, a także zagramy go za minimum 5 zł, to oprócz wygranej otrzymamy dodatkowo pieniężny bonus z przygotowanej przez bukmachera puli. W przypadku anulowania jednego ze zdarzeń, bonus nadal nam przysługuje. Gdy anulowano dwa lub więcej, to bonus niestety nie zostaje nam wypłacony.

MECZ+

Tutaj promowanie zakładów akumulowanych odbywa się w troszkę mniejszym stopniu aniżeli w poprzednim przypadku. Bukmacher Fortuna udostępnia graczom jedno ze spotkań, w którym to ich zadaniem jest zawarcie czterech typów z 4 odmiennych grup. Zawierają one kolejno:

 • Zdarzenia główne: mecz 1X2, poniżej/powyżej określonej liczby bramek, dokładny wynik, wynik pierwszej połowy, wynik pierwszej połowy i całego spotkania, strzelec bramki.
 • Kartki i faule: liczba fauli, liczba żółtych kartek, liczba czerwonych kartek
 • Rzuty rożne: liczba rzutów rożnych w meczu, która drużyna wykona więcej rzutów rożnych.
 • Spalone: liczba spalonych w meczu.

Zdarzenia łączne takie jak np zwycięstwo gości oraz dokładny wynik 0-2, nie mogą znaleźć się na jednym kuponie.

POJEDYNEK

W tym wypadku Fortuna robi ukłon w stronę fanów wszelkiej maści statystyk. Promocja ta polega na porównywaniu np. ilości bramek, zdobytych punktów czy też występów graczy i stworzenia w ten sposób wirtualnego pojedynku pomiędzy danymi dwoma ekipami, czy też zawodnikami.

EARLY CASH OUT

Choć opcja ta dalej kuleje w wydaniu bukmacherów obecnych na polskim rynku, to warto wspominać o nim w kontekście firm, które go stosują. Oczywiście mamy tu na myśli tzw. wcześniejsze zamknięcie kuponu lub też jak kto woli, odsprzedanie go przed rozstrzygnięciem. Warunkiem koniecznym jest posiadanie co najmniej jednego pozytywnie dla nas zakończonego spotkania na kuponie, a także brak tych rozstrzygniętych negatywnie. Oferta ta może być pomocna, jeśli mamy informacje, iż któreś z wydarzeń pozostałych na naszym kuponie z jakiś względów może mieć przebieg, który nie do końca będzie nam odpowiadał. Sytuacja gdy oferowana nam przez bukmachera suma zamknięcia zakładu przed czasem jest dla nas atrakcyjna, moglibyśmy policzyć na palcach jednej ręki. Tak więc plus za chęci droga Fortuno, ale jeszcze wiele jest do poprawy w tej kwestii.

Program lojalnościowy

Przyłączenie do Fortuny Klubu Plus następuje wraz z naszą pierwszą rejestracją czy to poprzez stronę eFortuna, czy też w punkcie naziemnym. Za każde wydane na kupon 2 zł, klient otrzymuje na swoje konto 1 punkcik FKP. W ciągu jednej doby nie możemy uzyskać więcej aniżeli 300 punktów. Zebrane w ten sposób punkty możemy wymienić na różnego rodzaju bonusy oraz darmowe zakłady, które znajdziemy w katalogu nagród.

Bonusy oraz akcje promocyjne

Bonusy zmienne

Po założeniu konta Fortuna oferuje nam kilka bonusów powitalnych. Wśród nich znajdą się między innymi zakłady bez ryzyka, bonusy od depozytu oraz prezenty na start. Kody promocyjne proponowane często przez bukmacherów w celu zwabienia nowych klientów stosowane są także czasem przez bukmachera Fortuna. Kod promocyjny może uprawnić gracza do odbioru bonusu atrakcyjniejszego niż ten podstawowy. Warto więc upewnić się czy aktualnie jest oferowany przez bukmachera Fortuna kod promocyjny powiększający standardowy bonus. Okresowo bukmacher zwalnia nas z 12% podatku. Dzieje się to zwykle przed spotkaniami Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz sporadycznie przed meczami reprezentacji Polski.

Strefa Typera

To miejsce gdzie gracze mogą chwalić się przed innymi swoimi wygranymi kuponami, a także wymieniać uwagi co do nadchodzących spotkań. Wbrew pozorom możemy często znaleźć tam ciekawe inspiracje, które pozwolą stworzyć nam ciekawy kupon.

Mistrzostwa Typerów

Jest to akcja promocyjna, której czas obowiązywania wynosi cały rok kalendarzowy. W każdym kolejnym miesiącu najlepsi typerzy zarówno ze strony eFortuna, a także Ci preferujący punkty naziemne, nagradzani są nagrodami rzeczowymi oraz bonusami. Aby brać udział w konkursie, należy być członkiem Fortuna Klub Plus. Nie jest to zbyt trudne zadanie, gdyż każdy z klientów takowym członkiem zostaje w momencie rejestracji. Gracz sam zgłasza swoje kupony do takich Mistrzostw. Warunkiem jaki spełniać musi taki kupon, jest obecność wyłącznie zakładów przedmeczowych.

Sponsoring

Na tym polu zakłady bukmacherskie Fortuna wykazują się w dość znaczącym stopniu. Bycie sponsorem głównym 1 ligi piłkarskiej w naszym kraju, to tylko początek działalności firmy w tej materii. Znacząca część zespołów tejże ligi znajduje się w pewnym sensie pod opieką Fortuny. GKS Katowice, Wigry Suwałki czy też Podbeskidzie, to tylko kilka z nich. Zespoły wystepujące w obecnym sezonie 18/19 w ekstraklasie, takie jak warszawska Legia, Miedź Legnica, a także przyszłoroczny beniaminek Raków Częstochowa, sporą część swoich przychodów generuje dzięki kontraktowi z bukmacherem Fortuna.

Wraz ze startem sezonu 2018/19 na strojach polskich skoczków narciarskich widnieje logo Fortuny. Starają się inwestować we wciąż niszową, lecz co raz bardziej popularną w Polsce branżę e- sportową(znaną też jako wirtualne sporty). Jako pierwsi w kraju objeli finansowym patronatem team AGO Esports, który trudni się grą w Counter Strike(zwanego też w skrócie "CS-em").

Metody płatności

Użytkownicy mają kilka możliwości doładowania swojego konta online. Fortuna akceptuje korzystanie z kart płatniczych MasterCard oraz VISA, płatności poprzez BLIK-a, system Tpay, portfel elektroniczny Skrill oraz Masterpass, a także przez tradycyjny przelew bankowy. Minimalna kwota wpłaty wynosi 1 zł.

Zlecone wypłaty odbywają się każdego dnia roboczego o godz. 12:00. Nie istnieją minimalne stawki takich wypłat.

Aplikacja

Brak aplikacji mobilnej już na starcie eliminuje bukmachera z dalszego wyścigu o klienta. Z tym problemem nie boryka się jednak Fortuna. Proponuje ona swoim graczom posiadającym zarówno smartfony z systemami iOS, jak i bardziej popularnym Androidem, w pełni rozbudowaną aplikację. Dzięki niej mamy wgląd do tabel ligowych intersujących nas rozgrywek, a także zestawień najlepszych strzelców czy też rzucających. Wyniki spotkań także uda nam się w niej sprawdzić. Tak więc instalacja kolejnej aplikacji zawierającej wszystkie ze statystyk nie jest już konieczna.

W początkowym okresie Fortuna mobile nie była zbyt dobrze przyjęta przez klientów, gdyż często dochodziło do jej awarii. Jednak z biegiem czasu sytuacja uległa znacznej poprawie i na obecną chwilę problemy są rządkością.

Kontakt

Jeśli gracz napotka jakieś problemy w trakcie zawierania zakładów czy też jego kupon zostanie błędnie rozliczony, z pomocą przychodzi nam swoiste centrum pomocy. Komunikacja z bukmacherem może odbyć się na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest formularz. Zwykle jesteśmy zmuszeni wypełnić go, gdy czat online jest już zamknięty. Uzupełniając stosowne rubryki tegoż formularza, opisujemy z najmniejszymi szczegółami problem, który nas nurtuje. Czas oczekiwania na odpowiedź jest dość długi. Druga forma interakcji polega na wysłaniu wiadomości firmie Fortuna na którymś z mediów społecznościowych. Mowa tu konkretnie o Facebooku oraz Twitterze. Odpowiedź otrzymujemy troszkę szybciej aniżeli w przypadku formularza. Trzecim i ostatnim sposobem jest czat online. Każdy z korzystających kiedykolwiek z usług bukmacherów przyzna, iż jest to najwygodniejsza forma łączności. Konsultanci Fortuny są zwykle dobrze przygotowani i tylko nieliczne pytania są w stanie ich zaskoczyć. Odpowiedzi są zwykle wyczerpujące merytorycznie i zadowolą nawet najbardziej wymagających. Nie sposób więc ocenić negatywnie Fortuny akurat w tym aspekcie.

Fortuna - opinie

Jedno z powiedzeń mówi, że ile ludzi tyle opinii. Dogłębnie analizując Fortunę, możemy przedstawić jednak kilka zalet oraz wad. Do tych pierwszych zaliczymy na pewno:

 • bogatą ofertę
 • częste promocje okresowe
 • sporą liczbę punktów stacjonarnych
 • najwyższą możliwą maksymalną wygraną na jednym kuponie w Polsce (601 000 zł)
 • dużą ilość transmisji na żywo ze spotkań

Na drugim biegunie znaleźć możemy jednak też kilka wad:

 • częste i błyskawiczne limity dla grających zawodowo
 • wysoka marża
 • awarie aplikacji

Podsumowanie

Fortuna z racji posiadania licencji Ministra Finansów, jest w pełni legalnym i bezpiecznym bukmacherem. Pojawiające się zewsząd opinie na ich temat są bardzo różne. Od osób zadowolonych z bogatej oferty oraz częstych promocji, gdy możliwa jest "gra bez podatku", po graczy totalnie zawiedzionych częstym i srogim limitowaniem oraz zaniżaniem kursów względem konkurencji. Długa obecność na naszym rynku sprawiła, iż część graczy korzysta z ich usług po prostu z przyzwyczajenia oraz z braku chęci poszukiwania alternatywy w postaci konkurencyjnej firmy. Ekscesy w postaci niewypłacenia klientowi wysokiej wygranej czy też bezpodstawnego anulowania kuponu, także są rzadkością w przypadku Fortuny. Jeśli więc czytelniku jesteś graczem-amatorem i chciałbyś zacząć tą niełatwą bitwę z bukmacherem, to opisywany podmiot jest doskonałym punktem startowym. Pamiętaj jednak, aby grać rozważnie i nie dać się ponosić emocjom, gdyż jest to jednym z kluczy do sukcesu.

Udział w grach bukmacherskich jest dozwolony tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Zawieranie zakładów bukmacherskich jest formą hazardu i może prowadzić do uzależnień. Graj odpowiedzialnie i tylko u legalnych bukmacherów, posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Łamanie tych zasad może prowadzić do konsekwencji prawnych.