Strona domowa / Typersi / Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang – skoczkowie na medal?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang – skoczkowie na medal?

Wyśmienita forma naszych skoczków stawia ich w gronie głównych faworytów do medali olimpijskich w Pjongczang. Zarówno w kontekście zmagań indywidualnych jak również drużynowych. Oczywiście w przypadku konkursów indywidualnych należy uwzględnić bardzo dużą konkurencję oraz zmienne warunki pogodowe. Dlatego też, mianem „pewniaków” naszych skoczków możemy określić w przypadku rywalizacji drużynowej. Sprawdźmy jak prezentują się szanse medalowe naszych skoczków na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang.

Konkurs na skoczni normalnej

Zawodnicy będą rywalizować na skoczni o punkcie konstrukcyjnym K98. Rekord skoczni należy do Stefana Krafta i wynosi 113,5 metra. Metr dalej skoczył Jure Sinkovec, jednakże jego skok zakończył się upadkiem. Na skoczni normalnej zaprezentują się: Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch. Każda reprezentacja może wystawić czterech zawodników, a zatem trener kadry był zmuszony skreślić jednego zawodnika. Padło na najsłabiej skaczącego na treningach Piotra Żyłę. Nasi zawodnicy bardzo dobrze prezentowali się w kwalifikacjach. W przypadku skoczni normalnej, warunki atmosferyczne nie odgrywają tak kluczowej roli jak na skoczniach dużych i mamutach, choć z całą pewnością są ważne. Sprawdźmy, kto zdaniem bukmacherów ma największe szanse na złoto.

Kamil Stoch – kurs 2,50

Andreas Wellinger – kurs 2.75

Richard Freitag – kurs 8.00

Dawid Kubacki – kurs 11,00

Daniel Andre Tande – kurs 15,00

W przypadku skoczni normalnej kursy uwzględniają już wyniki kwalifikacji oraz treningów, dlatego też, możemy z dużym prawdopodobieństwem ocenić, że nie ulegną większym zmianom. Zdaniem bukmacherów, walka o złoto rozegra się pomiędzy Andersem Wellingerem oraz Kamilem Stochem.

Konkurs na skoczni dużej

W tym przypadku możemy kierować się wyłącznie dobrymi występami skoczków w ostatnich tygodniach. Punkt konstrukcyjny skoczni znajduje się na 125 metrze. Rekord skoczni należy do Stephana Layhe i wynosi 139,5 metra. Należy jednak wspomnieć, że Kamil Stoch oraz Stefan Kraft uzyskali tu odległość 142 metrów. Ich skoki miały jednak miejsce na treningach i nie są uznawane za oficjalny rekord. Przed tym konkursem, Stefan Horngacher będzie miał trudny orzech do zgryzienia. Trener naszych skoczków może oczywiście zmienić skład na te zawody. Wydaje się, że rywalizacja o miejsce ponownie rozegra się pomiędzy Maciejem Kotem oraz Piotrem Żyłą. W tym sezonie to Żyła wydaje się notować nieco lepsze występy na dużych skoczniach. „Wiewiór” zajął trzecie miejsce w ostatnim konkursie przedolimpijskim w Willingnen. Jednakże Maciej Kot na tej skoczni triumfował rok temu  w Pucharze Świata. Tak wyglądają orientacyjne kursy na faworytów do złotego medalu:

Kamil Stoch – 2,50

Andreas Wellinger – 3,50

Richard Freitag – 7,50

Daniel Andre Tande – 8,50

Dawid Kubacki – 12,00

Konkurs drużynowy – pierwszy medal w historii?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang mogą nam przynieść pierwszy w historii medal olimpijski w drużynie. Biało-Czerwoni w tym sezonie zdobyli trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich. Natomiast w ostatniej próbie drużynowej na skoczni w Zakopanym wygrali konkurs z dużą przewagą. Patrząc na formę poszczególnych zawodników, na ten moment tylko trzy kraje poważnie aspirują do medali olimpijskich: Polska, Norwegia oraz Niemcy. Słabe występy notują Austriacy. Słoweńcy również nie mają równej „czwórki”. Oczywiście w konkursie olimpijskim wszystko może się zmienić, jednakże nie ulega wątpliwości, że brak medalu polskich skoczków w rywalizacji drużynowej byłby sporym zaskoczeniem. Zmagania odbędą się oczywiście na dużej skoczni. Tak prezentują się natomiast kursy na pięć najsilniejszych ekip w stawce:

Norwegia: 2,10

Polska: 2,30

Niemcy: 5,50

Austria: 15,00

Słowenia: 25,00

Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 – Terminarz zawodów w skokach narciarskich

10 luty (sobota) godz. 13:30 – Konkurs indywidualny na skoczni normalnej

17 luty (sobota) godz. 13:30 – Konkurs indywidualny na skoczni dużej

19 Luty (poniedziałek) godz. 13:30 – Konkurs drużynowy

Sprawdź również

losowanie ligi mistrzów

Losowanie Ligi Mistrzów – pary 1/8 Fazy Pucharowej

Za nami losowanie Ligi Mistrzów, które wyłoniło pary 1/8 finału rozgrywek. Nie brakuje wielkich, hitowych starć, które zapowiadają się szczególnie emocjonująco. Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim trzy spotkania: Juventus Turyn zmierzy się z Tottenhamem i wielu ekspertów twierdzi, że w tym meczu Koguty mogą pokusić się o dużą niespodziankę. PSG ponownie trafia na bardzo trudnego rywala i zmierzy się z obrońcą tytułu - Realem Madryt. Jeżeli jednak w Paryżu naprawdę myśli się o zdobyciu trofeum, żaden rywal nie może być postrzegany jako zbyt trudny. Trzecią szczególnie interesującą parą będzie wielkie widowisko pomiędzy Chelsea Londyn i Barceloną. Mecze tych zespołów w przeszłości zawsze obfitowały w piękną grę i duże emocje.