Strona domowa / Typersi / Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji – analiza grup na Mundialu  

Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji – analiza grup na Mundialu  

Już 14 czerwca rozpocznie się najważniejsza impreza w piłce reprezentacyjnej. Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji już teraz wzbudzają ogromne emocje w Polskich kibicach. Oczywiście po raz pierwszy od 2006 roku na Mundialu będziemy mogli obserwować zmagania reprezentacji Polski. Już teraz wiele mówi się o tym, że być może jest to ostatni duży turniej Biało-Czerwonych w składzie nieodbiegającym mocno od wizji Adama Nawałki, gdy ten przejmował kadrę w 2013 roku. Zawodnikiem, dla którego może to być ostatni wielki turniej, jest 32-letni Jakub Błaszczykowski. Sprawdzamy i analizujemy wszystkie grupy na Mundialu.

Grupa A

Rosja, Arabia Saudyjska, Egipt, Urugwaj

Losowanie było łaskawe dla gospodarzy turnieju. Rosjanie w swojej grupie o prym będą rywalizować z Urugwajem. Niewielu ekspertów daje jakiekolwiek szansę dwóm pozostałym ekipom. Pewne nadzieje wiąże się z reprezentacją Egiptu, w której gra genialny w tym sezonie Mohamed Salah. Czy po za nim, kadra Egiptu może się pochwalić innymi, znanymi nazwiskami. Fani Premier League mogą jeszcze kojarzyć Mohameda Elneny z Arsenalu Londyn oraz napastnika Stoke, Ramadana Sobhi. Salah udowodnił, że potrafi na własnych plecach ciągnąć Egipt ku wielkim sukcesom takim, jak chociażby awans na Mistrzostwa Świata 2018. Mimo to, Kraj Faraonów wraz z Arabią Saudyjską jest skazywany na porażkę w rywalizacji grupy A. Największe szanse daje się Urugwajowi oraz gospodarzom turnieju.

Nasz typ na wyjście z grupy: 1. miejsce – Urugwaj, 2. miejsce – Rosja.

Grupa B

Portugalia, Hiszpania, Maroko, Iran

Tej grupy nie należy chyba opisywać zbyt szeroko. Niezależnie od tego jak ocenimy siłę zespołów Maroko oraz Iranu, murowanymi faworytami w tej grupie będą oczywiście: Portugalia oraz Hiszpania. Rywalizacja powinna rozegrać się właśnie pomiędzy tymi dwoma zespołami. Czy walka o pierwsze miejsce w grupie B będzie zażarta? Wydaje się, że tak. Zwycięzca tej grupy zmierzy się z drugim zespołem grupy A. Z kolei reprezentacja z drugiego miejsca powalczy ze zwycięzcą grupy A. Zakładając, że w grupie A nie dojdzie do niespodzianki i na szczycie uplasuje się Urugwaj, Hiszpania oraz Portugalia powalczą o to, aby w 1/8 finału nie mierzyć się z tak silnym zespołem. Niemniej jednak, obie reprezentacje są niezwykle mocne i wymieniane w gronie głównych faworytów do mistrzostwa świata 2018 w Rosji.

Nasz typ na wyjście z grupy: 1. miejsce – Hiszpania, 2. miejsce – Portugalia

Grupa C

Francja, Australia, Peru, Dania

Również w grupie C na pierwszy rzut oka wyrasta nam dwóch kandydatów do wyjścia z grupy: Francja oraz Dania. Tutaj sprawa jest jednak bardziej złożona. Należy bowiem uwzględnić całkiem spore szanse Peru, które sprawiło ogromną niespodziankę w eliminacjach strefy Ameryki Południowej. To właśnie Peru wywalczyło ostatnie kwalifikujące miejsce wyrzucając za burtę Chile. Oczywiście Francję należy tu rozpatrywać do murowanego faworyta do zajęcia pierwszego miejsca. Z kolei o drugie miejsce powalczy Dania i Peru. Większość ekspertów stawia oczywiście na Danię, jednak gra tej reprezentacji jest mocno uzależniona od Cristiana Eriksena. Możemy śmiało powiedzieć, że status tego piłkarza w reprezentacji Danii można porównać do statusu Roberta Lewandowskiego w kadrze Biało-Czerwonych. Jeśli gwiazda Tottenhamu utrzyma wysoką dyspozycję, to właśnie Dania będzie bliżej awansu z grupy. Decydujący może być bezpośredni mecz pomiędzy zespołami Danii i Peru.

Nasz typ na wyjście z grupy: 1. miejsce – Francja, 2. miejsce – Dania

Grupa D

Argentyna, Chorwacja, Nigeria, Islandia

Niezwykle emocjonująco zapowiada się rywalizacja w Grupie D. Mamy tu dwóch, niekwestionowanych faworytów – Argentynę oraz Chorwację. Mamy również dwa zespoły, które śmiało mogą pokusić się o niespodziankę – Nigerię oraz Islandię. Wszyscy pamiętamy wielkie emocje z Mistrzostw Europy 2016, kiedy to Islandia swoją walecznością zyskała sympatię kibiców z całej Europy. Dodatkowo, emocji możemy spodziewać się po tym, że Argentyna, choć prezentuje niezwykle silny zespół na papierze, wciąż nie może przekuć siły swoich gwiazd na siłę drużyny. Prawdopodobnie, z reprezentacją po Mundialu może pożegnać się Lionel Messi. Wielka gwiazda argentyńskiej piłki zdobyła wszystko co było do zdobycia w piłce klubowej. W jej dorobku brakuje jednak sukcesów z kadrą narodową. Mistrzostwa Świata w Rosji będą prawdopodobnie ostatnią szansą by zmienić ten stan rzeczy. A zatem, choć wszelkie argumenty przemawiają na korzyść Argentyny i Chorwacji, Nigeria oraz Islandia mogą pokusić się o sprawienie sensacji.

Nasz typ na wyjście z grupy: 1. miejsce – Argentyna, 2. miejsce – Chorwacja

Grupa E

Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka

Na całym świecie nie znajdziemy chyba nikogo, który na miejscu pierwszym wskazałby inną drużynę niż Brazylia. Canarinhos są w gronie faworytów do mistrzostwa, a w losowaniu grup trafili bardzo korzystnie. Żadna z ekip nie wydaje się na tyle mocna, by powalczyć z Brazylią choćby o jeden punkt. Bardzo ciekawie zapowiada się natomiast rywalizacja o drugie miejsce. Tutaj wszystkie trzy zespoły mogą powalczyć o awans do fazy pucharowej. Oczywiście faworytem będzie Szwajcaria. Tuż za jej plecami Serbia. Najmniejsze szansę upatrujemy w reprezentacji Kostaryki.

Nasz typ na wyjście z grupy: 1. miejsce – Brazylia, 2. miejsce – Szwajcaria

Grupa F

Niemcy, Meksyk, Szwecja, Korea Południowa

Grupa F układem sił jest nieco zbliżona do grupy E. Mamy tu murowanego faworyta do awansu z pierwszego miejsca – reprezentację Niemiec. Mamy także dwa zespoły, które zgodnie z oczekiwaniami powinny pomiędzy sobą rozstrzygnąć o losach drugiego miejsca. Nieco większe szanse do awansu przyznaje się Meksykowi, my jednak stawiamy na Szwecję. Ten zespół sprawił ogromną sensację w barażach eliminacyjnych, pokonując Włochów. Italia po raz pierwszy od 1958 roku nie wystąpi na Mundialu. Sukces Szwecji był szeroko komentowany i do dziś wzbudza ogromne emocje. Głównie za sprawą Zlatana Ibrahimovicia, który postanowił wcielić się w rolę syna marnotrawnego. Legendarny szwedzki napastnik pożegnał się z kadrą po nieudanym Euro 2016, a następnie pozwalał sobie na kpiące uwagi ze swoich dawnych kolegów z reprezentacji. Po sensacyjnym awansie Szwecji na Mundial, Ibrahimovic w swoim stylu daje sygnały, że chętnie wróciłby do kadry narodowej. Trener Janne Andersson jest jednak nieugięty. Nie widzi on miejsca w zespole dla kogoś, kto stanowczo zakończył karierę w 2016 roku i nie pomógł Szwecji w eliminacjach do Mundialu. Z tego względu postanowiliśmy nagrodzić Szwecję typując ją na drugim miejscu w grupie F. W żaden sposób nie umniejszamy jednak dużych szans Meksyku.

Nasz typ do wyjścia z grupy: 1. miejsce – Niemcy, 2. miejsce – Szwecja

Grupa G

Belgia, Anglia, Panama, Tunezja

Niezwykle istotna grupa z perspektywy Biało-Czerwonych. Trzeba przyznać, że losowanie grup nie było dla Polaków zbyt łaskawe. Nasza grupa z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych, a jeżeli zespół Adama Nawałki wywalczy awans to z ogromnym prawdopodobieństwem spotka się w 1/8 finału z Belgią lub Anglią. Mało kto zakłada, że Tunezja lub Panama, która po raz pierwszy w historii zagra na Mundialu, mają szanse walczyć z czołowymi ekipami w Europie. Choć Anglicy w ostatnich latach za każdym razem kończyli wielką imprezę z dużym niedosytem, ich awans z grupy G wydaje się niepodważalny. Podobnie jak Czerwone Diabły czyli reprezentacja Belgii. Skład tej drużyny robi ogromne wrażenie. Wielu ekspertów wymienia Belgię w roli faworytów do mistrzostwa.

Nasz typ do wyjścia z grupy: 1. miejsce – Belgia, 2. miejsce – Anglia

Grupa H

Polska, Senegal, Kolumbia, Japonia

Na koniec grupa H, w której rywalizować będzie reprezentacja polski. Szczegółową analizę tej grupy dokonaliśmy tuż po losowaniu grup na Mundial. Jest dostępny w tym miejscu. Po pierwszych meczach towarzyskich będących przymiarką do Mistrzostwa Świata, podtrzymujemy naszą opinię. Grupa H wydaje się najbardziej wyrównaną grupą ze wszystkich, a także jedną z najciekawszych. Wszystkie zespoły w tej grupie cechuje odmienny styl gry. Mamy twardy, nieustępliwy i siłowy futbol Senegalu, w którym nie brakuje również umiejętności technicznych. Mamy Kolumbię z zabójczą siłą rażenia w ataku. Mamy szybką Japonię, której atutem są kontry. Na koniec reprezentacja Polski, która pod wodzą Adama Nawałki potrafi zaprezentować skuteczną grę kombinacyjną z dużą liczbą podań. Naszymi atutami są również stałe fragmenty gry, oraz umiejętność gry z kontry. Naszym zdaniem, Biało-Czerwoni zdołają po raz pierwszy od 1986 roku wywalczyć awans z grupy na Mundialu. Po bardzo wyrównanej rywalizacji do ostatniego spotkania, Polska w naszej opinii zajmie miejsce drugie za plecami Kolumbii. Wielu kibiców pragnęłoby jednak zobaczyć wielkie starcie w 1/8 finału pomiędzy Polską oraz Anglią.

Nasz typ do wyjścia z grupy: 1. miejsce – Kolumbia, 2. miejsce – Polska

Mistrzostwa Świata 2018 – mecze 1/8 finałów według Bukmachers:

Urugwaj – Portugalia

Hiszpania – Rosja

Francja – Chorwacja

Argentyna – Dania

Brazylia – Szwecja

Niemcy – Szwajcaria

Belgia – Polska

Kolumbia – Anglia

Uroki Mistrzostw Świata w piłce nożnej

Na koniec kilka słów na temat powyższej analizy. Typowanie rezultatów na Mundialu bardziej przypomina zabawę mającą na celu zwiększenie emocji z oglądania spotkań. Wielkie turnieje w piłce reprezentacyjnej zawsze obfitują w duże niespodzianki. Dlatego też, żadnemu z zespołów nie można z automatu przyznać pewnego, stuprocentowego awansu. Żadnej z drużyn nie można również skreślać. Pamiętajmy, że najsłabsze zespoły takie jak chociażby Panama przyjeżdżają na Mundial bez presji oczekiwań. Mamy tam jednak piłkarzy, którzy otrzymują wielką szansę by zaprezentować się szerszej widowni i powalczyć o transfer do silniejszych klubów. Tak było chociażby z Keylorem Navasem. Na Mundialu w 2014 roku Kostarykańczyk był jednym z najlepszych bramkarzy na turnieju. To głównie dzięki niemu, Kostaryka sensacyjnie dotarła do ćwierćfinału Mundialu ustępując w nim Holandii. Ówczesny bramkarz Levante po doskonałym turnieju został sprowadzony przez Real Madryt, w którym do dziś pełni rolę pierwszego bramkarza. Przykład Keylora Navasa oraz Kostaryki w piękny sposób pokazuje klimat Mistrzostw Świata. Niespodzianki, objawienia nowych gwiazd, to nieodłączny element takich turniejów. Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji nie będą wyjątkiem.

Sprawdź również

losowanie ligi mistrzów

Losowanie Ligi Mistrzów – pary 1/8 Fazy Pucharowej

Za nami losowanie Ligi Mistrzów, które wyłoniło pary 1/8 finału rozgrywek. Nie brakuje wielkich, hitowych starć, które zapowiadają się szczególnie emocjonująco. Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim trzy spotkania: Juventus Turyn zmierzy się z Tottenhamem i wielu ekspertów twierdzi, że w tym meczu Koguty mogą pokusić się o dużą niespodziankę. PSG ponownie trafia na bardzo trudnego rywala i zmierzy się z obrońcą tytułu - Realem Madryt. Jeżeli jednak w Paryżu naprawdę myśli się o zdobyciu trofeum, żaden rywal nie może być postrzegany jako zbyt trudny. Trzecią szczególnie interesującą parą będzie wielkie widowisko pomiędzy Chelsea Londyn i Barceloną. Mecze tych zespołów w przeszłości zawsze obfitowały w piękną grę i duże emocje.