Strona domowa / Typy bukmacherskie / Liga Narodów 2018 – z kim zmierzą się Biało-Czerwoni?

Liga Narodów 2018 – z kim zmierzą się Biało-Czerwoni?

Liga Narodów to nowy twór przygotowany przez władze UEFA. Budzi sporo wątpliwości i zastrzeżeń w krajach posiadających silne reprezentacje. Jest bardzo chwalona wśród narodów, które nie błyszczą tak na europejskich stadionach. Wszystko za sprawą zasad. Turniej ten powstał po to, by zlikwidować nudne mecze towarzyskie odbywające się w trakcie eliminacji do Mistrzostw Europy. Zamiast nich będziemy mieli wydarzenie o dużą stawkę. W turnieju wezmą udział wszystkie reprezentacje z Europy. Cztery z nich awansują do Mistrzostw Europy 2020 bez konieczności gry w eliminacjach.

Zasady Ligi Narodów – ukłon w stronę słabszych drużyn

Reprezentacje zostały podzielone na cztery ligi zgodnie z miejscami zajmowanymi w rankingu UEFA. Polska trafiła zatem do najsilniejszej ligi A. W ligach natomiast mamy cztery grupy zwane dywizjami. W nich będą mierzyć się trzy, albo cztery zespoły. I tu zaczyna się sens rozgrywek. Najlepsza drużyna z danej grupy po pierwsze awansuje do wyższej ligi na kolejne rozgrywki. Dodatkowo awansuje do fazy Play-Off i zmierzy się z pozostałymi zwycięzcami dywizji. Drużyna, która wygra swoją ligę awansuje bezpośrednio do Mistrzostw Europy 2020.

Mamy zatem ukłon w stronę słabszych drużyn, co szczególnie widać po grupie D. Wszystkie drużyny i podział zaprezentujemy pod koniec tekstu. Mamy tu jednak takie reprezentacje jak: Andora, Malta, Kosowo, Gibraltar, Wyspy Owcze, San Marino, Lichtenstein. Te zespoły w piłce reprezentacyjnej zazwyczaj walczyły tylko o najmniejszy wymiar kary z silniejszymi rywalami oraz o bramkę honorową. Teraz będą mierzyć się między sobą o awans na Mistrzostwa Europy. Oczywiście awans, której z wyżej wymienionych ekip jest mało prawdopodobny. W lidze D mamy także: Kazachstan, Gruzję, czy Armenię. Wydaje się, że te zespoły są głównymi faworytami w ostatecznej walce.

Polska wśród europejskich gigantów

Biało-Czerwoni znaleźli się wśród gigantów europejskiego futbolu i będą rywalizować w lidze A. Od samego początku było wiadomo, że trafimy na silne zespoły. Oczywiście większość kibiców z nadzieją spoglądało na takie drużyny jak: Szwajcaria, Islandia czy Chorwacja. Przynajmniej na papierze te zespoły wydawały się najłagodniejszym trafem. Polacy trafili jednak do grupy 3 z Portugalią i Włochami. Z mistrzami Europy mamy niezałatwione sprawy i chęć rewanżu za ćwierćfinał Mistrzostw Europy 2016. Włosi natomiast są obecnie pogrążeni w głębokim kryzysie. Azzurri aktualnie nie mają trenera, a także prezesa związku. Trwa również rekonstrukcja i odmładzanie kadry. Jednak na Ligę Narodów, która wystartuje na jesień, Włosi będą gotowi na rywalizację na najwyższym poziomie.

Szanse Biało-Czerwonych? W Polsce podchodzimy z dużym szacunkiem do naszych rywali i chyba nikt nie odważyłby się stwierdzić, że jesteśmy faworytami. We Włoszech nastroje są mieszane. Większość ekspertów decyduje się na bardzo powściągliwe opinie. Są jednak i tacy, którzy zupełnie nie zważając na to, że Azzurri ledwo co odnieśli gigantyczną klęskę i nie jadą na Mundial, twierdzą, że ich reprezentacja lepiej trafić nie mogła. W Portugalii jest podobnie, optymizm graniczący z obiektywnym postrzeganiem wysokiej klasy rywali. Na ten moment niewiele jest na świecie osób, które wskazałyby kandydatów do awansu lub spadku.

Liga Narodów – o co toczy się gra?

Przede wszystkim o prestiż, przynajmniej gdy mówimy o Lidze A. To szansa na pokazanie się z dobrej strony z najlepszymi reprezentacjami na Starym Kontynencie. Dodatkowo można również zdobyć duże pieniądze dla swojego związku. W najsilniejszej lidze mało kto patrzy na to, że jeden zespół awansuje do Mistrzostw Europy. Konkurencja jest ogromna i chyba żaden kraj nie wypowiada się o wielkich szansach na wygranie ligi A. Zgodnie z zasadami, cztery najsłabsze ekipy z każdej dywizji zostaną zdegradowane do niższej ligi na kolejne rozgrywki. Zaś cztery najlepsze zmierzą się w fazie play-off o jedno miejsce w turnieju Euro. Rozgrywki toczyć się będą systemem dwumeczu. W gazie play-off najlepszy zespół grupy 1 mierzy się z najlepszym zespołem grupy 2 w pierwszym półfinale. Drugi półfinał to najlepsze zespoły grupy 3 i grupy 4.

Liga Narodów – podział Lig i Dywizji

 Liga A 

 Dywizja 1 

 Dywizja 2

 Dywizja 3

 Dywizja 4

 Niemcy

Belgia   Portugalia Hiszpania 
 Francja Szwajcaria  Włochy 

Chorwacja 

 Holandia Islandia   Polska

Chorwacja 

 Liga B

 Dywizja 1

Dywizja 2  Dywizja 3  Dywizja 4 

 Słowacja

Rosja  Austria 

Walia 

 Ukraina

Szwecja  Bośnia i Hercegowina 

Irlandia 

 Czechy Turcja  Irlandia Północna 

Dania 

 Liga C 

 Dywizja 1

Dywizja 2  Dywizja 3  Dywizja 4 
 Szkocja Węgry  Słowenia 

Rumunia 

 Albania

Grecja  Norwegia  Serbia 

 Izrael

Finlandia  Bułgaria 

Czarnogóra 

 ————– Estonia   Cypr

Litwa 

 Liga D

 Dywizja 1

Dywizja 2   Dywizja 3  Dywizja 4 
Gruzja  Białoruś  Azerbejdżan 

Macedonia 

 Łotwa

Luksemburg Wyspy Owcze  Armenia 
 Kazachstan Mołdawia  Malta 

Liechtenstein 

 Andora

San Marino  Kosowo 

Gibraltar 

Sprawdź również

Pięć najważniejszych transferów okienka zimowego 2018

Dziś temat nieco bardziej odległy od tematyki bukmacherskiej. Opiszemy bowiem pięć najważniejszych naszym zdaniem transferów, …