Strona domowa / Skuteczne obstawianie / Fixy bukmacherskie – czy naprawdę są dostępne w darmowych typach?

Fixy bukmacherskie – czy naprawdę są dostępne w darmowych typach?

Wielkie wygrane rozpalają wyobraźnię wielu fanów, którzy poszukują pewnych typów gwarantujących zysk. A gdyby tak przed meczem znać jego wynik? Wtedy bylibyśmy gotowi obstawić jak największą stawkę aby zgarnąć maksymalną wygraną. Osoby poszukujące takich typów wcześniej czy później trafiają na pojęcie: Fixy bukmacherskie. To ustawione mecze, których wynik jest rzekomo znany od samego początku. Jednak czy takie typy naprawdę znajdziemy w Internecie?

Czym są fixy bukmacherskie?

Fixy to po prostu ustawione spotkania, w których obie strony porozumiały się w kwestii wyników. Zdarzają się w różnych dyscyplinach sportu. Niekiedy takie „zabiegi” można zaobserwować w bardziej niszowych ligach piłki nożnej. Dwa zespoły dochodzą do porozumienia, zgodnie z którym, drużyna występują w roli gościa „podłoży się” aby gospodarz mógł zgarnąć komplet punktów. To rozwiązanie korzystne, które gwarantuje zgarnięcie trzech punktów. W przypadku dwóch remisów oba zespoły zgarnęły by oczywiście jedynie 2 punkty. Oczywiście takie ustawianie meczów jest nielegalne i surowo karane. Klub za tego typu działania może zostać zdegradowany do niższej ligi.

Najsłynniejsza afera związana z ustawianiem wyników spotkań miała miejsce we Włoszech. Afera Calciopoli wykazała, że drużyny: Juventusu Turyn, AC Milanu, Lazio Rzym oraz Fiorentiny były zamieszane w ustawianie wyników spotkań. Dla Juve, Lazio oraz Fiorentiny sprawa zakończyła się degradacją do Serie B. AC Milan pozostał w najwyższej, włoskiej lidze piłkarskiej, jednak nowy sezon zaczynał z ujemnym saldem punktów oraz został zdyskwalifikowany z Ligi Mistrzów co było efektem odebrania 44 punktów za poprzedni sezon. Kilka lat później okazało się, że w sprawę mógł być zamieszany także Inter Mediolan, który koniec końcu w sezonie 2005/2006 otrzymał tytuł mistrzowski po ukaraniu Juventusu. Ze względu na przedawnienie nie podjęto działań mających na celu wyjaśnienie roli Interu w Aferze Calciopoli.

Fixy bukmacherskie zdarzają się także w sportach indywidualnych. Szczególnie takich, gdzie nagrody pieniężne dla przeciętnych zawodników nie są duże. Tacy zawodnicy mogą czasami „podłożyć się” dużo słabszemu rywalowi, aby samemu obstawić wynik meczu. W praktyce wynik obstawiają także najbliżsi zawodnika. W takich sytuacjach bukmacher sprawdza wszystkie typy na dane zdarzenie oraz dzieli się informacjami z komisją dyscypliny, która dąży do wyjaśnienia sprawy. Kilka tego typu afer zostało w przeszłości ujawnionych w świecie snookera.

Dlaczego Fixów nie znajdziesz w Internecie?

Na forach internetowych możemy spotkać sekcje poświęcone fixom. Gracze spekulują tam na temat szans ustawiania spotkań. Warto jednak pamiętać, że są to czyste spekulacje, które nie muszą mieć absolutnie nic wspólnego z rzeczywistą sytuacją. Fixy bukmacherskie są bardzo popularne także w ofercie niektórych płatnych typów. Jeżeli pragniesz zakupić rzetelne, płatne typy, możesz śmiało skreślić kogoś kto oferuje Ci otwarty dostęp do fixów. Dlaczego?

Ponieważ fixów w Internecie nie uświadczymy. A przynajmniej szansa znalezienia realnego fixa jest minimalna. Za ustawianie meczów grożą bardzo surowe kary, a zatem kluby, które podejmują tego typu działania załatwiają wszystko w bardzo wąskim gronie. Oczywiście istnieje szansa, że jeden z zawodników ujawni fix, jednak takie sytuacji w przeszłości zdarzały się bardzo rzadko. Zważając na bardzo surowe kary, osoba biorąca udział w ustawianiu meczu z całą pewnością nie chwali się tym w Internecie. Z prostego względu – duża liczba zakładów na nieoczekiwany wynik może sprawić, że komisja danej dyscypliny rozpocznie postępowanie mające na celu sprawdzenie, czy w danym meczu wszystko odbyło się zgodnie z duchem sportu. A zatem, fixy bukmacherskie, nawet jeżeli zdarzają się w profesjonalnym sporcie, są zarezerwowane dla bardzo wąskiego grona osób. Osoby te nie chwalą się swoją wiedzą znając ryzyko takiego postępowania.

„Ustawki” w świecie sportu

To, że fixów bukmacherskich nie uświadczymy na forach internetowych i płatnych typach wcale nie oznacza, że problem nie istnieje. Pieniądze w świecie sportu są niewyobrażalne. Szacuje się, że zyski największych bukmacherów liczymy w miliardach dolarów rocznie. Obstawianie „fixa” jest doskonałą alternatywą dla świata przestępczego jako pranie brudnych pieniędzy. Dlatego w mniej popularnych wydarzeniach zdarza się, że zawodnicy lub drużyny są szantażowane aby w danym meczu padł określony wynik. W takim scenariuszu, fix nie jest umową pomiędzy stronami, ale efektem słabej gry zawodnika lub drużyny wymuszonej przez środowiska zewnętrzne. Jak zatem widzisz, w przypadku gdy mówimy o tak poważnym naruszaniu prawa, nikt nie będzie się publicznie chwalił znajomością fixów w Internecie. Takie sytuacje zdarzają się rzadko w kontekście bardzo niszowych rozgrywek.

Na zakończenie mamy dla Was przykład prawdziwego fixa w świecie sportu. To niezwykle głośna sprawa z 2009 roku, która zdarzyła się w ostatniej kolejce II ligi regionalnej w Brazylii. A zatem mamy do czynienia z bardzo niszowymi rozgrywkami. Pomimo tego, z meczu prowadzona była relacja dla regionalnych telewizji. W związku z tym, obrazki, które widzimy na poniższym na nagraniu są szokujące i wprowadzają w osłupienie. Oto gole z ostatnich dziewięciu minut meczu:

Kontekst sytuacji? Viana rywalizowała korespondencyjnie z drużyną Motorcycle Club do I klasy rozgrywkowej w Brazylii. Motorcycle wygrał swój mecz 5-1, a dużą rolę w tym wyniku odegrało bardzo kontrowersyjne sędziowanie. Piłkarze Viany poznali wynik na dziewięć minut przed końcem meczu. Aby wywalczyć awans, potrzebowali strzelić jeszcze dziewięć bramek. Ta sztuka się udała i Viana wygrała z Chapadinha 11-0. Choć wygrała to dużo powiedziane. Obrońcy Chapadinha oddawali piłkę rywalowi i nie robili nic aby utrudnić im zdobywanie bramek.

Czy to był fix mający na celu zyski z zakładów bukmacherskich? Tego nie wiemy do dzisiaj. Piłkarze przegranej drużyny powiedzieli bowiem kilka tygodni po meczu, że świadomie pozwolili wygrać swoim rywalom w formie bojkotu przeciwko faworyzowaniu zespołu Motorcycle Club.

Sprawdź również

Zakład bez ryzyka czyli cashback bukmacherski – jak to działa?

Zakład bez ryzyka to popularna promocja bukmacherska, w której możemy obstawić zakład za określoną stawkę nie ryzykując własnymi pieniędzmi. Jeżeli nasz kupon okaże się trafiony, otrzymamy wygraną, która często będzie obciążona warunkiem obrotu. Jeżeli kupon okaże się nietrafiony, wydana stawka wróci na nasze konto. To właśnie cashback bukmacherski. W jakich okolicznościach możemy otrzymać bonus w postaci zakładu bez ryzyka oraz jak go wykorzystać?