Strona domowa / Inne / Bukmacher bez podatku – kiedy jest to legalne?

Bukmacher bez podatku – kiedy jest to legalne?

Ustawa Hazardowa z 2009 roku wprowadziła w świecie zakładów bukmacherskich dwa podatki. Wszyscy legalni bukmacherzy z licencją mają obowiązek odprowadzać dodatkowe opłaty od swoich graczy. Na tym tracą oczywiście użytkownicy, którzy już na wstępie są stratni 12 procent. Wpłynęło to również na efektywność wielu systemów bukmacherskich. Czy bukmacher bez podatku w Polsce istnieje? Kiedy obstawianie zakładów bez podatku jest legalne?

Podatki bukmacherskie – podstawowe informacje

Choć podatki od bukmacherki spotykają się z wieloma kontrowersjami, jest to jedyny sposób by grać w Polsce legalnie. Oto dwa podatki obowiązujące na naszym rynku bukmacherskim:

  • 12% podatku od stawki – od każdej stawki przeznaczonej na zakład bukmacherski odjęte zostanie 12% na poczet podatków. To oznacza, że wpisując w sekcji „Stawka” 100 PLN w istocie obstawiamy 88 PLN. Serwisy bukmacherskie informują nas jaka kwota została pobrata na podatek oraz jaka jest stawka końcowa przeznaczona na zakład.
  • 10% podatku od jednorazowej wygranej powyżej 2280 PLN – podatek ten występuje nie tylko w bukmacherce, ale we wszystkich konkursach oraz loteriach. Jeżeli nasz kupon przyniesie nam wygraną powyżej 2280 PLN, zostanie ona uszczuplona o 10%. A zatem, w niektórych sytuacjach opłaca się obstawić kupon z mniejszą stawką. Na przykład: Ewentualna wygrana 2100 złotych będzie bardziej opłacalna niż 2300 złotych. W tym drugim scenariuszu, po odjęciu podatku otrzymamy 2030 złotych. Podatki od wygranej obowiązują także bonusy oraz nagrody zdobyte w turniejach organizowanych przez zakłady bukmacherskie.

Czy gracz rozlicza się z Urzędem Skarbowym ze swojej aktywności na bukmacherce? Nie. Bukmacher pobiera opłaty za Twoją grę i samodzielnie rozlicza się z urzędem. Gracze nie mają zatem żadnych dodatkowych obowiązków związanych z rozliczeniem podatkowym w obszarze bukmacherki. Więcej na temat podatków oraz zapisów ustawy hazardowej znajdziecie w artykule: Legalni bukmacherzy – jakie warunki muszą spełniać?

Bukmacher bez  podatku – co jest niezgodne z prawem?

Zagraniczni bukmacherzy nie pobierają podatków od swoich graczy. Tyle tylko, że obstawianie zakładów w zagranicznych serwisach bez licencji jest nielegalne. Dodatkowo, użytkownicy z Polski nie mogą wchodzić na takie strony ze względu na Rejestr Stron Blokowanych. Wszystkie nielegalne serwisy hazardowe są blokowane przez polskich dostawców Internetu. Oczywiście istnieją sposoby na obejście rejestru. Jednak czy to się opłaca? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim obstawianie zakładów jest wtedy mnie przyjemne, ze względu na stres i świadomość łamania prawa. Po drugie, jeżeli graczowi udowodnione zostanie takie przewinienie, karą będzie bardzo wysoka grzywna. W skrajnych sytuacjach może ona wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Bukmacher bez podatku – rozwiązania zgodne z prawem

W roku 2016 w sieci zadebiutował nowy, polski bukmacher forBET. Przez wiele miesięcy był to prawdziwy, legalny bukmacher bez podatku. Serwis z własnej kieszeni opłacał koszty związane z grą klientów. Takie rozwiązanie jest w pełni legalne, ponieważ ustawa hazardowa nakłada dodatkowe podatki na bukmachera, a nie na graczy. Dlatego też, jeżeli operator z własnej woli opłaca nasze podatki, takie rozwiązanie jest w pełni legalne. Niestety, serwis forBET prawdopodobnie przekonał się, że są to niezwykle wysokie koszty, bowiem po kilku miesiącach promocja ta została zakończona.

Niemniej jednak, polscy bukmacherzy wciąż proponują nam pewne promocje, które pozwalają postawić zakład bez podatku. Oto niektóre formy takich promocji:

  • Promocja w punkcie naziemnym – niektórzy bukmacherzy prowadzą okresowe oferty promocyjne, w których w określonych formach można postawić zakład bukmacherski bez podatku od stawki w określonych godzinach. Taką promocję ma w swojej ofercie np. bukmacher Milenium. Również inni operatorzy czasami udostępniają nam taką okazję.
  • Promocja lojalnościowa – w wielu legalnych serwisach bukmacherskich za obstawianie zakładów zbieramy punkty. Następnie możemy je wymienić na dodatkowe korzyści w postaci bonusów, zakładów bez ryzyka lub zakładów bez podatku.
  • Promocje okresowe na wydarzenia sportowe – niektórzy bukmacherzy pozwalają nam również obstawiać zakłady bez podatku od stawki na określone mecze lub ważne wydarzenia sportowe. W niektóre dni zakład takie postawimy np. w forBET.
  • Promocje mobilne – na taką formę promocji zdecydował się np. Totolotek, który opłaca część podatku od zakładów sportowych obstawionych za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Podsumowując, na polski rynku na ten moment nie funkcjonuje legalny bukmacher bez podatku. Niemniej jednak, niemal wszystkie serwisy od czasu do czasu dają nam możliwość obstawienia kilku zakładów bez dodatkowych kosztów. Warto zatem na biężaco śledzić promocje i oferty specjalne aby nie przegapić tak korzystnej okazji. Pamiętajmy również, że w przypadku systemów bukmacherskich, podatek od stawki wpływa na ich efektywność. Z tego względu, grając np. progresją, należy obstawiać wyższe stawki uwzględniające podatek lub wybierać nieco wyższe kursy, które zwracają nam dodatkowe koszty, a także stawki poprzednich, przegranych kuponów.

 

Sprawdź również

Zakłady bukmacherskie przez Internet – kompendium dla nowych graczy

Coraz więcej osób interesuje się obstawianiem zakładów bukmacherskich. To prosty sposób na dostarczenie sobie dużych …